Kronika wydarzeń

Wydarzenia 2003

01. marca 2003 r. w Centrum przy ul. Hetmańskiej, imam Nidal Abu Tabak dał wykład "Dżihad w islamie". Krótką relację z wykładu opublikował dodatek lokalny "Gazety Wyborczej" (w dn. 03.03.2003 r.): "Dżihad nie jest krwawą wojną czy rzezią, sens słowa został przekręcony przez mass media. [...] Nie jest to pierwsze tego typu spotkanie. W ciągu roku zazwyczaj organizujemy ich kilka. Staramy się wybierać tematy aktualne, typu: "Kobieta w islamie", "Prawa człowieka w islamie" czy - tak jak dziś - "Dżihad w islamie"...".


 

Wydarzenia 2004

08. marca 2004 r. w Dniu Kobiet imam Abd al-W. Bouali wraz z żoną zaproszony przez studentów i studentki Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku do debaty o roli kobiet w islamie (relacja w "Kurierze Porannym" z dn. 09.03.04 r.).


 

Wydarzenia 2008

31. sierpnia 2008 r. dzięki uprzejmości Biura Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim Białegostoku oraz wydania lokalnego „Gazety Wyborczej" Oddział Podlaski Ligi Muzułmańskiej w RP uczestniczył w wakacyjnej imprezie zatytułowanej "Namiot Tolerancji". Namiot stanął w centrum Białegostoku na Placu przy Ratuszu. Odbyły się warsztaty kaligrafii arabsko-muzułmańskiej i warsztaty ozdabiania dłoni henną.

Namiot tolerancja

 

 

Namiot tolerancji


Wydarzenia 2009

21. lutego 2009 r. po godzinie 16, w Centrum Islamskim w Białymstoku przy ul Hetmańskiej 63 imam Jarosław Banasiak dał wykład pt.: "Sens istnienia wg islamu". Na wykładzie było obecnych 30 osób, muzułmanów i niemuzułmanów.

4. marca 2009 r. Wykład otwarty pt.: "Wkład cywilizacji islamu w postęp naukowy" na Uniwersytecie w Białymstoku przedstawił dr Tomasz Stefaniuk z UMCS (Lublin). Na wykład przyszło 30 osób, w głównej mierze młodzież akademicka.

10. kwietnia 2009 r.  W Wielki Piątek 10 kwietnia [2009 r.] pod przewodnictwem marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego odbyły się w Katyniu uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni sprzed ponad 60 laty. Okazją po temu był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który zgodnie z uchwałą Sejmu z 2007 r. obchodzony jest 13 kwietnia. [...]
W imieniu swoich Kościołów hołd pomordowanym złożyli kolejno biskupi: prawosławny Miron i luterański Ryszard Borski oraz imam Jarosław Banasiak. [...]

Za: Info.wiara.pl

30. kwietnia 2009 r. Wystąpienie imama Jarosława Banasiaka z referatem "Kobieta w Koranie. Hermeneutyka Asmy Barlas" podczas konferencji "Kobieta w religiach monoteistycznych" na Uniwersytecie w Białymstoku.

Na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się we czwartek konferencja pt.” „Kobieta w religiach monoteistycznych”. Zorganizowało ją Studenckie Koło Filozoficzne im. Giordano Bruno. Goście konferencji przekonywali, że religie, takie jak: judaizm, islam czy  chrześcijaństwo nie obniżają pozycji społecznej kobiet, że stawiają je na równi z mężczyznami.

Najgorętsza dyskusja wywiązała się przy omawianiu aspektów religii judaistycznej i islamskiej. Te dwa wyznania w Polsce budzą najwięcej kontrowersji. Imam Jarosław Banasiak przekonywał uczestników konferencji, że islam wbrew powszechnemu mniemaniu, nie jest zamkniętą religią, przeciwnie jest otwarty, chociażby na feminizm.

Za: Akadera.bialystok.pl

1. czerwca 2009 r. Zespół Szkół Nr 5 w Białymstoku (ul. Kamienna 15) od lat uczestniczy w realizacji programu "Szkoła bez przemocy" . Na Dzień Dziecka Zespół Szkół przygotował Dzień Otwarty projektu "Wielokulturowość Podlasia", na który został zaproszony imam Jarosław Banasiak. Po uroczystym apelu oraz podsumowaniu efektów różnorakich projektów realizowanych wśród uczniów podlaskich szkół, wystąpili mali czeczeńscy uchodźcy z zespołu folklorystycznego. W salach i w korytarzach szkoły wystawiono prace uczniów szkół podlaskich, w tym nagrodzone makiety budynków sakralnych Podlasia.

 makiety meczetów Bohoniki i Kruszyniany

Makiety meczetów (Bohoniki i Kruszyniany), kościołów i cerkwi. (Fot. JB.)

21 sierpnia 2009 r. rozpoczął się miesiąc postu - ramadan. Krótka informacja o poście została przekazana przez imama Jarosława Banasiaka dla białostockiego radia Akadera.

http://akadera.bialystok.pl/index.php/main/news/2226


Wydarzenia 2010

 

14 kwietnia 2010 r. Muzułmanie podlascy modlili się i wspomniali tragicznie zmarłych w wypadku samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Przypomniano sylwetki Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP i Jego Małżonki Marii Kaczyńskiej.

Relacja z uroczystości w "Obiektywie" TVP Białystok wyemitowanym 14.04.2010 o godzinie 21:45

http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/14042010-godz-2145/1658349

22 kwietnia 2010 r. minikonferencja  w ramach projektu "Wspólne Podlasie"

Link do zdjeć:

http://wspolnepodlasie.wordpress.com/konferencja-2/

 

Wydarzenia 2011

 

25 lutego 2011 roku, w związku z niepokojącymi wydarzeniami w Afryce Północnej, społeczność muzułmanów podlaskich modliła się o pokój i wolność dla Libii oraz odprawiono modlitwę za tragicznie zmarłych (salat ala al-gha'ib). Modlitwy odprawił imam Jarosław Banasiak - imam Białostockiego Centrum Islamu (Liga Muzułmańska w RP).

Reportaż z Białostockiego Centrum Islamu w magazynie informacyjnym "Obiektyw" stacji TVP Białystok:

http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/25022011-godz-1830/4031156

 

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery